Bronze - môj osobný denník

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

O registrovanom partnerstve v denníku SME (a mimo neho)

V denníku SME sa v minúlých dňoch objavili články komentujúce inštitút registrovaného partnerstva. Priestor dostali nielen zástupcovia konzervatívcov ale aj prívrženci viac liberálnych riešení. Aké sú argumenty jednotlivých strán? Sú opodstatnené? Zakladajú sa na faktoch? Kto sú ľudia ich propagujúci? K malému súhrnu som sa rozhodol pridať aj moje vlastné stanovisko k tejto téme.
Denník SME dňa 6. augusta 2004 uviedol pod názvom „Na manželstve záleží“ komentár Patrika Danišku na tému inštitútu registrovaného partnerstva. Patrik Daniška je študentom práva a spolupracovníkom občianskeho združenia Fórum života . Z práve uvedených informácií svetonázor tohto jednotlivca spoznáme iba, ak vieme, akým OZ je Fórum života. Táto organizácia samú seba definuje ako hnutie typu „pro life“ („za život“),  ktoré sa zasadzuje za ochranu života už od jeho počatia a nasledovný zákaz interupcií (zjednodušene povedané). Ako opozitum hnutí „pro choice“ („za možnosť voľby“) majú tieto hnutia svoje korene v kresťanskom svetonázore - tak tvrdí aj horeuvedená stránka. (Keďže tento článok si ale v žiadnom prípade nekladie za úlohu viesť diskurs na tému týchto hnutí alebo dokonca na tému „kresťanstvo a homosexualita“ - to možno niekedy inokedy - ponechá autor túto poznámku bez komentára a vráti sa k horeuvedenej téme.)
 
Vo svojom článku p. Daniška uvádza, že rodina v podobe ako ju práve teraz chápe zákon – čiže manželstvo muža a ženy – je základným kameňom spoločnosti, pretože umožňuje jej biologické prežitie.
Faktom naozaj je, že na základe ústavy a platných zákonov (Zákon o rodine, 94/1963 Z.z.) je rodina definovaná ako manželstvo muža a ženy. Zároveň je ale potrebné uviesť, že zákon nevychádza a nie je priamo založený na tvrdení biologického prežitia spoločnosti, ale ako hlavný účel manželstva definuje mimo iného "rovnosť vzťahov medzi manželmi, založenie rodiny a riadnu výchovu detí". A hoci v pozadí je možno apel na biologické prežitie národa (a možno dokonca božie "milujte sa a množte sa"!), ani jeden z týchto aspektov nenavádza k aktu biologického rozmnožovania. Ako v rodine pozostávajúcej z manželov / manželiek / partnerov / partneriek rovnakého tak aj rozdielneho pohlavia ide o rovnosť vzťahov medzi manželmi / partnermi, založenie rodiny a riadnu výchovu detí (samozrejme, ak rodina deti má).
 
Kameňom úrazu v celej veci je preto práve podľa mňa definícia rodiny!
 
Mojou výzvou je teda aj nebrať to, čo je napísané v zákonoch ako posvätné, ale zamyslieť sa nad realitou a redigovať, čo je nutné zmeniť.
 
Ako uvádzajú Štatistický úrad Slovenskej republiky, server Popin alebo iné zdroje - a tieto tvrdenia sú zhrnuté aj v Správe o stave rodiny v SR z roku 2000 Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny - demografia rodiny na Slovensku sa mení:
  • sobášnosť od začiatku 90. rokov výrazne klesá
  • dochádza k zmene vekovej štruktúry sobášených miernym posunom sobášnosti do vekovej skupiny 25-29 ročných
  • stúpa počet partnerských spolužití bez nutnosti uzavretia manželstva (o 30% v poslednej dekáde)
  • zároveň stúpa počet detí narodených mimo manželstva (aj práve v podobných partnerských spolužitiach)
  • rozvodovosť zaznamenáva od 90. rokov najprudší vzrast

Príčinou tohto vývoja určite nie sú požiadavky občanov o vytvorenie inštitútu registrovaného partnerstva, ale skôr hodnotové zmeny v našej spoločnosti spôsobené prechodom zo systému s centrálnym plánovaním na systém trhového hospodárstva.
Povedzme to otvorene: klasický konzervatívny model rodiny je v kríze;
a tvrdenie, že existencia inštitútu registrovaného partnerstva by ohrozila postavenie rodiny na Slovensku, je minimálne irelevantné, keďže slovenská "rodina" sa potýka s úplne inými problémami akým je ohrozenie zo strany tých, ktorí si želajú žiť s rovnakými právami aké zaručuje slovenská legislatíva manželstvám bez rozdielu v tom, či deti vychovávajú alebo nie.

Pán Daniška legitimuje vyhradenosť inštitútu manželstva heterosexuálnym párom z argumentu prokreácie. Tento argument - ako už ukázali mnohé medzinárodné diskurzy - ale neobstojí. Podmienkou uzavretia manželstva totiž - ako už bolo načrtnuté vyššie - nie je biologické rozmnožovanie daného páru. Manželstvá uzavierajú aj neplodní ľudia, ako aj tí, ktorí sa rozhodli jednoducho deti nemať.

Ďalším argumentom p. Danišku je trvalosť manželských vžťahov, ktoré sú podľa jeho tvrdenia práve v heterosexuálnom manželstve najstabilnejšie. Autor charakterizuje partnerské vzťahy ako jednoducho "nestabilné".  Horeuvedené štatistické zdroje uvádzajú index rozvodovosti (počet rozvodov na 100 uzavretých manželstiev) až 35,3%. Dôvodom je aj pokles sobášnosti. Posledné štúdie o trvalosti homosexuálnych vzťahov v Austrálii či Slovinsku (prezentácie výsledkov na medzinárodnej konferencii Queering Communities 2004 v poľskej Wroclawi) sa zhodujú v tom, že ca. 60% gejov a lesieb žije v trvalom viacročnom partnerskom vzťahu. Tieto hodnoty sa minimálne odlišujú od horeuvedených hodnôt a tým pádom negujú aj druhý autorov argument.
Okrem toho - nezapríčiňuje náhodou aj existujúca diskriminácia iných ako heterosexuálnych menšin práve podobné predsudky? A nepriniesom by aj inštitút registrovaného partnerstva zlepšenie v oblasti uvedenej stability iných ako heterosexuálnych partnerských zväzkov?

Na koniec snáď stačí iba dodať, že v znení tohto článku sa konečné tvrdenie p. Danišku ("skutočným dôvodom rozdielneho prístupu štátu k manželstvu a homosexuálnym, prípadne nestabilným heterosexuálnym párom, je uznanie nezastupiteľných kvalít heterosexuality a stálosti vzťahov") podobá skôr na populistickú frašku ako na pevný argument, ktorý by si fundovaná diskusia na túto tému vyžadovala.

Registrované partnerstvo | stály odkaz

Komentáre

  1. a
    Dobre, teraz viem, čo si myslíš o tom, čo si myslí nejaký heliovarový papago o regpratnerstve. Ale čo si o registrovanom myslíš ty? A prečo je to podľa teba práve u nás tak, že skôr budú z neba traktory padať, ako sa v bratislave na národnom výbore zoberú dvaja teplí? Inak píšeš pekne.
    publikované: 15.08.2004 18:04:21 | autor: 21 (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Vďaka... a môj názor
    Vďaka za pochvalu. :)
    Čo si ja myslím o registrovanom partnerstve ja osobne? Keďže som napísal túto kritiku, asi nebude ťažké uhádnuť, že som za to, aby mali registrované rovnako- či rozdielnopohlavné páry rovnaké práva ako zosobášené páry heterosexuálov.
    A to vrátane adopcie detí. Štúdie mnohokrát potvrdili, že hrozbou pre výchovu dieťaťa nie je rovnaké pohlavie jeho rodičov / opatrovateľov, ale napríklad nestabilné prostredie, v ktorom vyrastá.

    To všetko ale má iný háčik: a ten vidím v evolúcii názoru našej spoločnosti na LGBT (les-gay-bi-trans) komunitu u nás. Dúfam ale, že napríklad aj môj blog možno prispeje k diskusii a zvýšeniu tolerantnosti voči tejto menšine. :)
    publikované: 15.08.2004 23:40:58 | autor: Bronze (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014